Törenlerin İyi Ustası Nasıl Olunur?


Bir tören ustası (aynı zamanda bir MC veya emcee olarak da bilinir) aşamalı bir etkinlik, performans veya parti için resmi sunucudur. Normalde, bir tören ustası konuşmacıları tanıtır, duyurular yapar ve tören gündemini olabildiğince sorunsuz bir şekilde akıtmak için seyircilerle etkileşir. Bir tören ustası olmanın göz korkutucu bir görev gibi görünmesine rağmen, sorumluluğunu MC olarak çivilemenin birkaç yolu vardır ve töreni herkes için eğlendirmek için güven ve karizma yayar.

Etkinliğinizi bilin. Etkinliğinizi bilmek, düğün, mezuniyet, bar mitzvah, ünlü kızartma, vb. Her tür tören için önemlidir. Etkinlik türü, MC’nin yaratmanız gereken atmosfer tipini belirler. Neler olup bittiğini, ne hakkında konuşulması gerektiğini ve bir sonraki adımın ne olduğunu bilmek başarılı bir MC olmanın anahtarıdır. Etkinliği organize eden kişilerle buluşmayı ve planlanan yapıyı gözden geçirmeyi ve etkinliğin güzergahını ayrıntılı olarak gözden geçirmeyi düşünün.
Sorumluluklarınızı bilin. MC, etkinlik boyunca amaçlanan atmosferi yaratmak ve sürdürmekle sorumludur. İstenen atmosfer, olay türüne bağlı olarak değişebilir, ancak bir MC’yi işleyen çoğu etkinlik, eğlenceli ve enerjik bir atmosfer yaratmayı amaçlamaktadır. MC olarak, ana sorumluluklarınız şunlardır: Etkinliğin akışının tutulması ve olay bölümleri arasında köprülenmesi.
Kitlenin ilgisini korumak ve eğlenmek için emin olun.
Etkinlik sırasında kitlenin saygı duymasını ve onlarla etkileşimde bulunmasını sağlamak.
Hoparlörlere yardım etmek değerli hissettiriyor.
Etkinliği zamanında tutmak.
Etkinlikte herkese neler olup bittiğini herkes güncel tutmak. Senin rol beklentilerini bilin. Bir MC olmak, harika bir mizah anlayışınız olduğu, bir kalabalığın çalışabileceği anlamına gelir ve siz de bir halk konuşmacısı olursunuz. Bu, doğaçlamaya hazır olmanız gerektiği anlamına gelir, bu nedenle ortaya çıkabilecek her şeye verimli bir şekilde tepki verebilirsiniz. Örneğin, bir sonraki konuşmacının banyodan çıkmasını veya kırık mikrofonun değiştirilmesini beklerken dinleyiciyi anlık olarak eğlendirmeniz gerekebilir. Gülümsemeyi hatırla. Gülen, olayın eğlenceli ve göz kamaştırıcı ortamını güçlendirir ve sizi hevesli bir MC olarak görmenizi sağlar.
Sadece MC olduğun için şovun ünlü olmadığını unutmayın. Başkalarının, gösterinin yıldızları gibi hissetmelerini sağlamanız gerekiyor. Araştırmanızı yapın. Bazı arka plan bilgilerini öğrenmek için ana konuşmacılarınızla iletişim kurun ve konuşmacılarınız için tanıtımlarınızı hazırlamak için bu bilgileri kullanın. Bu arka plan araştırması, daha kişisel ve gerçek olan tanıtımları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Etkinlik sırasında tanınması gereken özel bir kitle üyesi olup olmadığını öğrenin.
Herkesin adını ve başlığını incelediğinizden emin olun, böylece anonslarını yapmak için zaman geldiğinde nasıl söyleyeceğinizi öğrenin.
Etkinliğin baş göstericisine, MC olarak yalnızca sizin sorumlu bir kişiye cevap vereceğinizi bildirmeniz yararlı olabilir. Programda herhangi bir değişiklik yapılması gerekiyorsa, bunun gerçekleşmesine izin vermenin tek yolu, sorumlu kişi değişiklikleri onaylarsa. Bu, etkinlik sırasında karışıklıkları ve yanlış iletişimi azaltacak ve etkinliğin daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. Sukunetini Koru. Bir MC olmak çok fazla baskıdır. Etkinliğin başarısı, MC’nin işleri ne kadar iyi sürdürdüğüne büyük ölçüde katkıda bulundu. Etkinliğin ilerleyişi telaşlı olabilse de, sakin olmanız ve MC personelinizi korumaya odaklanmanız önemlidir. Soğukkanlılığınızı sürdürmek için şunu deneyin: Şaşırırsanız devam edin. Durmak sadece hatalarınızı çok daha belirgin hale getirecektir. Yumruklarla yuvarlanmaya çalışın ve hatalarınızdan devam edin. Bunu başarılı bir şekilde yaparsanız, kitle muhtemelen yanlışınızı unutur.
Konuşurken bakmak için bir yer bulmak. Bireysel seyircilere bakmak, konuşurken sizi daha da gerginleştirebilir. Bunun yerine, tek göz temasında korkutucu olanı azaltmak için seyirci üyelerinin kafalarına bakmayı deneyin.
Sözlerinle aşağı çekiliyor. Hiçbir şey, bir MC olarak daha çok gergin olduğunuzu göstermez. Çok hızlı konuşmak, insanların sizi anlamasını etkileyebilecek yanlış anlaşılmalara ve kekemelere yol açabilir. Zaman ayırın ve cümleler arasında biraz durun. Etkinliğin açılışını hazırlayın. Kendinizi tanıtın ve seyirciyi etkinliğe davet edin. Kitlenizin belirli, temel gruplarını tanımlayın ve bunları bireysel olarak karşılayın. Bu memnuniyetlerin uzun ömürlü olması gerekmiyor, ancak gerçek olmaları gerekiyor. Örneğin, “Wisconsin’den tüm yol boyunca seyahat eden ve buraya ulaşmak için Bear bölgesinden geçmesi gereken tüm Packer fan mandıra çiftçilerine, sıcak bir karşılama” diyebilirsiniz. Bir konuşmacı için tanıtımınızı yaptıktan sonra Konuşmacıyı, konuşmacı mikrofona ulaşana dek konuşmacıyı alkışlamak için yönlendirin. Konuşmacı konuşmayı bitirdiğinde, konuşmacı sahneden çıkana ve tekrar yola çıkıncaya kadar dinleyiciyi alkışlar. MC gibi en büyük sorumluluklardan biri, etkinliğin zamanında devam etmesini sağlamak olduğundan, atanan zamanlarını geçmişse bir konuşmacıya bildirmekten çekinmeyin. Onlara bir not vermeyi deneyebilir veya onlara “yukarı doğru” iletişim kurmayı denemek için yukarı doğru işaret eden bir parmak döndürme gibi bir görsel ipucu verebilirsin.
Bir sonraki segmenti tanıtmaya başlamadan önce, konuşmacı olarak sunumlarından dolayı teşekkür edin ve konuşmacı olarak sahnede konuştuğunuz bir şeye hafifçe dokunun. Bu referans, ilginç, ilginç ya da karıştırıcı bir şey olabilir. Ayrıca, ne olduğuyla ilgili yorum. Bir önceki konuşmacı veya performans hakkında komik veya anlamlı bir şey bulup, bir sonraki konuşmacıya veya performansa geçiş yapmayı deneyin. Kendinizi garip bir noktada bulursanız, kitlenizin sorularını sormayı deneyin. Sorular “evet” ya da “hayır” cevabı ile korunmalıdır, ancak soru sorarak, kitlenizi MC olarak güçlendirirken, hedef kitlenizi meşgul edebilir ve odaklanabilirsiniz.
Hiçbir şey, sahnede meydana gelen bir şeyi kabul etmeyen bir MC’den daha kötü değildir. Bu, MC’nin neler olup bittiğini bilmediği izlenimini verir.
Etkinlik birkaç saat sürecekse, eylem sırasında meydana gelen olaylar sırasında ortaya çıkan performansların ve sunumların kısa bir özetini vermek yararlı olabilir. Gelecekte ne olacağını da açıklayabilirsin. Eğer bir şeyler ters giderse ya da birileri asi bir şekilde davranıyorsa, MC pozitif kalmalıdır.
Birisini azarlamak senin işin değil, bir şeyin yanlış giden bir şeye rağmen işleri düzgün bir şekilde sürdürmek için senin işin olduğunu hatırla. Herhangi bir şekilde olumsuz bir tutumu olan bir MC, son derece iğrenç ve uygunsuz olacaktır.

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.