Türkiye'nin merkez bankası borç stoku, 1,16 trilyon liraya yükseldi

Mart ayının sonunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) borç stoku 1.16 trilyon liraya (209 milyar dolar) ulaşmıştır. Rakam Pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından paylaşıldı ve toplam borç stokunun 592,8 milyar lirayı Türk para birimi cinsinden açıkladı.

Buna rağmen, Türk tüketicilerin ekonomiye olan güveni,% 63,5 ile güçlü bir toparlanma göstermiş ve nisan ayında yüzde 6,9 artarak Mart ayında 59,4 olan endeks değeri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve TCMB tarafından ortaklaşa hesaplanmıştır.

Bununla birlikte, genel endeks seviyesinin, geçtiğimiz yılın 72,7 olan zirve seviyesine göre önemli ölçüde düşük kaldığı Para Analiz web sitesinde bildirildi.

2018’de, endeks değeri Temmuz ayında 72.7, Ekim ayında ise düşük 57.6 oldu.

Para Analiz, Türkiye'nin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 'nin 31 Mart öncesi yerel seçim kampanyası sırasında geçirdiği yüksek harcamalar ve TCMB’nin Londra’daki takas piyasasını lirayı sabit tutmaya yönelik müdahalesi, tüketici güvenini olumsuz yönde etkileyen aktörlerden bazıları olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yatırımcıların güvenini tekrar kazanamayan bir reform paketi hazırladı. Albayrak, 11 Nisan'da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası bahar toplantıları öncesinde Washington'da yaklaşık 400 uluslararası yatırımcıyla bir araya geldi.

Birçok yatırımcı Albayrak'ın paketini detaylı olarak eksik buldu. Anonim bir yatırımcı Reuters'e, yatırım bankası JPMorgan'ın ev sahipliği yaptığı bir konferansta “Kimseyi ikna ettiğini sanmıyorum, iyi gitmedi” dedi. Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayınpederi.

Türkiye Hazinesi, aksiyon yoluyla 3.22 milyar liralık (552 milyon dolar) iç piyasalardan borç aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Tahvillerin toplam ihalesi yüzde 69,5 kabul / ihale oranıyla 4,63 milyar TL (794 milyon $) oldu” dedi.

Türkiye'nin merkez bankası borç stoku , IPA HABERLERİNDE ilk ortaya çıkan 1.16 trilyon liraya ulaştı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.