Verimli Bir Restoran Bulaşık Makinesi Nasıl Olunur


Bir lokantada bulaşık makinesi olmak, fast-food franchiseinde burgerler çevirmek gibi düşük kaliteli işlerde olabilir. Bununla birlikte, bulaşık makineleri tıpkı aşçılar gibi önemli bir role sahiptir. Bulaşık makinesi olmadan, hiç kimse restoranda temiz, sterilize edilmiş yemeklere sahip olmayacaktır. Onlar kuruluşun en zor işçileri arasındadır ve ayrılacak son kişilerdir.

Birkaç dakika erken gel ve istasyonu araştır. Herhangi bir restoranda, cuma ve cumartesi günleri, aileniz ve arkadaşlarınızla yemek yemeleri için haftanın en popüler günleridir. Evin arkasına girdiğinizde, harekete geçmeden önce istasyonu gözden geçirmeniz iyi olur. Yakalamak. Temiz bulaşıkları ve mutfak gereçlerini uzağa koyun ve restoranın etrafındaki kirli bulaşıkları talep edin. Mümkün olduğu kadar ileriye gitmek için vardiyanızın başlangıç ​​bölümünü kullanın, bu daha sonra gereksiz istiflemeyi en aza indirecektir.

, Bulaşık makinesinin sabun seviyesini kontrol edin. Tüm otomatik bulaşık makineleri bir sabun hattına bağlanır ve çıkarılabilir sürahiler veya şişeler kullanılarak yeniden doldurulabilir. Tam yükünüzün veya vardiya boyunca size yetecek kadar aldığınızdan emin olun.” makine. Lavabolar gibi, bulaşık sifonları da su taşması gibi problemler yaratmadan çok fazla yiyecek işleyebilir. Özellikle ikinci veya üçüncü vardiyada çalışırken, önceki bulaşık makinesinin arta kalanlarının drenajınızı tıkamasını istemezsiniz. Yıkama ritmini alın. Eğer bir ritimle oluşturamaz ya da kalamazsanız, stresli olursunuz. Bulaşık makineleri, restoranın farklı bölümlerinden hemen hemen her yemeği almalıdır: Sunucular ve otobüsler, size tipik tabaklar, bardaklar ve mutfak eşyaları verebilir; aşçılar size tava ve tencere verebilir; Hazırlık aşçılar size hazır tava, kesme tahtası, çırpma teli ve kaseler verebilir. Su püskürtücüsünü verimli kullanmayı öğrenin. Püskürtücü, önceden durulandığınız için makineye çok fazla yiyecek girmesini engelleyecektir. Yine de, bir rafta çok fazla zaman harcamaktan kaçının. Geri ve ileri gitme ritmini belirleyin. – Bir rafa basmadan önce sadece birkaç saniye geçirmelisiniz. Uygun süngerleri kullanın. Kömürleşmiş ve yağlı bir tavada bir aşındırıcı tel sünger kullanarak uzaklaşabilir, ancak seramik kaplarda aşındırıcı olmayan bir fırça kullanabilirsiniz. Otomatik bir bulaşık makineniz varsa, makineyi makineye doğru itin ve sıcak suyun yemeklerden almasını sağlayın.
El ile yıkamanız gerekiyorsa, tabağa sıcak, sabunlu su ekleyin ve birkaç dakika bekletin ve emzirmesine izin verin. Yiyecek düşmanlarınızı tanıyın. Asla makinenin sizin için tüm işleri yapacağını düşünmeyin. İşinizi yaparken, çanakları makineye göndermeden önce tümüyle temizlemeniz gereken gıdaların zihinsel bir listesini yapın. Bazı yiyecekler şunlardır: Eritilmiş peynir
Clam chowder ve diğer tıknaz çorbalar
Yumurta sarısı
soslar
Patates püresi Bazı plansız talepleri bekliyoruz. Aşçılar muhtemelen çalışacak sınırlı sote tavaya sahiptir, bu yüzden onları temizlemeniz gerekiyorsa, bu sizin ilk önceliğiniz olmalıdır. – Diğer yemeklerin anın yüksek öncelikli yemeğinin arkasında sıraya konması gerekecektir. Restoranda kullanılan diğer önemli şeylere odaklanın, örneğin ekmek sahipleri ve hazırlayıcılar tarafından kullanılan anahtarlı mutfak eşyaları için ekmek tutucular gibi. Her zaman gümüş eşyalara dikkat edin: Bıçaklar et yemekleri, ekmek ve fırında patates ile verilir; kaşıklar kahve, dondurma ve diğer tatlılarla verilir. Tüm nozzle ve crannies fırçalayın. Bunu yapmak için inancın ötesinde sinir bozucu, ama kendinizi bir diner görüşüne koyun. – Yemek yediğinizde en iyi ve en keyifli yemeği istersiniz, ama ya yemek yedikten sonra bir tabakta daha önceki yemeklerden kalan bir sosu vardı?

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.