Zindan Ustası Nasıl Olunur


Dungeon Master (kısaca DM) terimi, 70’lerin başında Dungeons & Dragons © tarafından yapıldı, ancak şimdi bir rol yapma oyunu (RPG) çalıştıran herkes için bir catch-tüm terim haline geldi. Teknik olarak, DM başlığı Zindanlar ve Ejderhalar için geçerlidir, oysa GM (Oyun Master), Dungeons ve Dragons dışındaki bir RPG’nin

DM

‘sine atıfta bulunur. Zindan Ustası olmak kolay geliyor; Her şeyi kontrol edip sadece insanlara neler yapabileceklerini ve yapamayacağını söyle, değil mi? Aslında, bu gerçeklerden daha fazla olamazdı. Senaryodaki olayların gerçekçi bir sürekliliğini sürdürürken, hem macerayı hem de zorlukların yaratılmasıyla suçlanıyorsunuz. Ayrıca oyunun kurallarını iyi bir şekilde bilmeniz ve anlamanız gerekir. Adil bir DM herkes için keyifli bir deneyim yaşayabilirken, fakir olan herhangi bir oyunu mahvedebilir. Aşağıdaki bilgiler, herhangi bir RPG’ye uygulanacak kadar az ya da çok genel olmasına rağmen D & D’ye yönelik olarak önyargılıdır.

Bir DM’nin ne yaptığını anlayın. Bir Zindan Üstadı’ndan duymuş olabileceğiniz tasvirler muhtemelen

tüm işini yapan kişiden”Sen burada” Tanrı

dır. Bu tanımlamalar, ya DM’nin gerçekte ne olduğu ya da yarı-gerçekliğin aşırı yorumundan habersiz olan kişilerden gelen abartılardır. Bir DM olarak, Oyuncu Karakteri olmayan her şeyi ve herkesi kontrol edersiniz (kısaca PC). Bu, herkesin veya oyuncuların karşılaşabileceği veya etkileşime girebileceği herhangi bir şey sizin tarafınızdan kontrol edildiği anlamına gelir. Bununla birlikte, herhangi bir RPG’nin hedefi, herkesin dahil olduğu

için eğlenceli bir zaman olmalıdır.

Herkes

yeterince stresli olamaz. Oyunculara verdiğiniz cevaplar, sunduğunuz durumlar, yarattığınız zorluklar, birlikte oluşturduğunuz hikayeler, hepsi sizin ve oyuncularınız için keyifli bir deneyim sağlayacak şekilde dengelenmelidir. Olmadığınız şey PC’lere karşı değil. Amacınız oyuncu karakterlerini yok etmekse, o zaman yanlış yapıyorsunuz demektir. Aksine, adil olmak ve keyifli bir deneyim yaratmak için çaba göstermelisiniz. Bu, eğer karakterler zor zamanlar geçiriyorsa, canavarları nerfler ama nasıl davranacaklarını değiştirmezler.
Kuralları bilin. Adil bir DM olmak için oyunun kurallarını iyi bir şekilde kavramanız beklenir. Kendinizi bu konuda tarafsız bir yargıç olarak düşünmek yardımcı olabilir. Bir yargıç işini yasaları bilmeden yapamazsa, bir DM oyunun kurallarını bilmeden oyunu çalıştıramaz. Buna yardımcı olmak için, çoğu RPG

Çekirdek”

kural kitabı” olarak bilinen temel giriş kitaplarını sağlar. Çekirdek olarak kabul edilen her şey, sahip olmanız gereken şeydir, en azından geçilen bir aşinalıktır. D & D’de, Çekirdek Kitaplar Oyuncunun El Kitabı, Zindan Usta Kılavuzu ve Canavar Kılavuzu’dur. Geri kalanlar oyun oynamak için gerekli görülmemelidir.
Oyuncuları ve zindan sakinleri arasındaki savaşların sonucunu belirlemek de dahil olmak üzere çevreyi tanımlar, arsaları yönetir ve oyunun tüm unsurlarını yönetirsiniz. Eğer oyuncularınız bir yaratıkla karşılaşırsa, bir savaş planı seçerseniz, sonuca karar vermek için zar atmak size kalmış olabilir ve kurallar belirli kurallar uygulasa da, bu sonucu en iyi şekilde değerlendirmek için kendi kararınızı kullanabilirsiniz. Oyunun akışını ve sürekliliğini korumak için. Bu zor bir görev, ama zaman, sabır ve pratik ile daha kolay hale gelecektir. Düzgün hazırlayın. Bazı DM’ler için, oyuncularına sunmak için kendi maceralarını ve hikayelerini yazmanın heyecanı, bunu yapmanın nedenidir. Diğerleri her şeyi kontrol ettikleri gerçeğini sever. Ve sonra bunu yapanlar var, çünkü başkalarının yeterince iyi bir iş çıkaracağını düşünmüyorlar. Bunu neden yaptığınızdan bağımsız olarak, nasıl hazır olursanız oyunu bozan veya yapan şeydir. Hazırlayabileceğiniz yollar kendi vikisini doldurabilir, ancak ilk defa DM’lerin temelleri burada. Herkesin farklı şekillerde rahat olacağını ve sadece sizin için neyin işe yaradığını en iyi şekilde kullanacağınızı unutmayın. Doğru olmayan bir şeyi zorlamaya çalışma. Yine, sonuç her zaman herkes için eğlenceli bir oyun olmalıdır. İşten hoşlanırsa, iş hızınızı düşürmek için tereddüt etmeyin. Oyunlar arasında zamanınız yoksa, modülleri çalıştırmayı düşünün. Belirli bir seviye arasındaki karakterlere, sığacak şekilde ölçeklendirilmiş zorluklarla sunulacaklar. Bu, bir oyunu çalıştırmak için en kolay ve en hızlı yoldur, çünkü her şey sizin için yapılır. Yapman gereken tek şey macerayı okumak. Bir sonraki seanstan hemen önce her seansta durduğunuz yerden birkaç sayfa yeniden okumanız ve oyun için hafızalarınızı yenilemeniz tavsiye edilir.
Oyunlara ayırmak için birkaç saatiniz varsa, çalışan modüller hala güçlü bir seçenektir. Bununla birlikte, modül bölümlerini, PC’lerle oynadığınız oyuna veya belirli bir hikaye dizisine (s) uyacak şekilde yeniden yazmak isteyebilirsiniz. Modülde yer alan açıklamaların değiştirilmesi ya da modülünüzde bulunan hazinelerin değiştirilmesi oyuncularınız için daha uygun öğelerle başlamak için iyi ve kolay yerlerdir. Beceri ilerledikçe, tüm karşılaşmaları bir modülden kaldırmaya ve başkalarına yazmaya başlayabilirsiniz. Bu, sadece bir diğer modülün en iyi parçalarını seçmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda daha önce modülde okuyabilen ya da okuyabilen oyuncular bir sürpriz için hazır olur!
Kendi maceralarınızı yazmak bir olasılıktır, ancak yeni DM’ler için yine de önce bir modül çalıştırmanız tavsiye edilir, bu yüzden bir seferde sadece bir kavram üzerinde odaklanırsınız (kuralları öğrenmek). Zamanla, şeyleri değiştirmek ve yeni senaryolar yazmak için daha eğilimlisin. Yayınlanmış eserlerdeki karşılaşmaları çekmek ve onları birbirine bağlamak iyi bir başlangıç ​​olacaktır. Daha sonra yavaş yavaş kendi çalışmalarınızla değiştirilebilirler. Nihayetinde başarmak istediğin şey, kampanyanızın, gizem duygusu uyandıran, izlemeye ilgi duyacağınız bir film gibi olmasıdır.
Birçok zindan ustaları, tekrar tekrar kural kitabı okumaya çok zaman harcıyorlar. Bu aslında bir erteleme biçimidir. Eğer oynamak için hiç kimseye sahip değilseniz – zaman planlama senaryoları harcamayın. Fikirlerinizi zihninizin arkasında tutun ve bunun yerine genellikle iyi bir hikaye anlatıcısı olmayı öğrenin. Değerli bir oyun ustası olmanın tek yolu, pratik deneyim kazanmak ve her hatadan sizi mükemmelliğe getirdiğinden öğrenmektir. Not al. Oyun seansı sırasında ve hemen sonrasında, oyuncuların ne yaptıkları, NPC’lerin yaptıkları, diğer NPC’lerin ve kötü adamların yeni olaylara nasıl tepki vereceğini, NPC’lerin uçmak ve önemli bulabileceğiniz diğer detaylar. Hata yapmaya istekli ol. Bazen planlar planladığınız gibi gitmeyecek. Bir kuralın nasıl işlediğine dair bir yanlışlık mı, ya da bir büyünün bir NPC’yi nasıl etkileyeceğine dair karışıklık olsun ya da hiçbir şey yazmamış rastgele bir NPC’yi düşünen oyuncular tarafından dikkatli bir şekilde yazılı maceranız bir kenara atılır mı? kızlık görevi, problemler ortaya çıkacak. Sık sık. Herhangi bir DM’nin kendi araç setinde sahip olduğu en iyi araç, koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Sorun bir kural anlaşmazlığı ise, oyununuzu rayından çıkarmalarına izin vermeyin. Söz konusu karakter, sonuçtan ötürü ölmeden iki dakikadan fazla bir süre harcamayacaktır. Nasıl çalışacağına, oyundan sonra veya oturumlar arasında bakmaya ve hareket etmeye nasıl karar vereceğinize dair kararınızı sakin bir şekilde açıklayın. Grubun geri kalan kısmı sıkılırken, hiçbir şey iki kişi arasında 15 dakika boyunca kavga etmekten daha hızlı bir oyunu öldürmez. Oyunun devam etmesini sağlamak, her seferinde her detayı almaya çalışırken oyunu öldürmekten daha iyidir.
Eğer sorun, oyuncuların plan yapmadığınız, beklediğiniz veya yapmalarını istemediğiniz bir şey yaptıysa …

Evet” demeye istekli olmalısınız … ya da en azından

deme

Yok hayır””. Bazı DM’ler işleri anında yapabilirler – eğer yapabilirseniz yapın. Eğer bu konuda rahat değilseniz, kısa bir mola isteyin (insanlar banyoya gidebilir, yemek yiyebilir, neyse), bazı fikirler yazıp bu yeni ve heyecan verici yönde kısa bir taslak planı hazırlarsınız.
Oyuncuların sizi Dungeons & Dragons kurallarını çiğneyerek yakalamaları durumunda kendinize izin verme. Sihirbazınızın zincir postası taşıdığını, katılıyorum, bu konuda gizemli olun.
Önemli bir özelliği unuttuysanız, yeniden bir araya gelme konusunda hiçbir trajedi yoktur. ”,“ DMing’in Altın Kuralını izleyin: Oyuncular, asla düşünmediğiniz ve milyonlarca yıl içinde asla tahmin edemeyeceğiniz bir şey yapacaklardır. Ne kadar çok çözüm ya da teğet planladığınız önemli değil, muhtemelen sizin yapmadığınız birisine gireceklerdir. Bu gerçeği şimdi kabul etmen en iyisidir, aksi takdirde, işiniz bittiğinde sık sık hayal kırıklığı yaratırsınız … ve bunun üstesinden gelmek… Bunun yüzünden cesaret kırılmayın! Bu detay, oyunu sizin için heyecanlı ve şaşırtıcı tutar, ki bu çok keyifli olabilir. Oyuncular kendi en büyük düşmanları olabilirler. Onların korkunç hayal gücü, senaryonuz ve nasıl ortaya çıktığına dair size ilham verebilir.
Eğer oyuncular şanslı bir zar atıyorlarsa ve ana kötü adam olmayı düşündüğünüz şeyi öldürüyorlarsa bırakın. Adil olmak, kendinizi inkar etmek anlamına da gelir.
Oyuncuların belirli bir yöne gitmesini gerçekten istemiyorsanız, onu değiştirmek için yollar vardır. Rol oynama için bir fırsat yaratan belirli alanları bulaşıcı hale getirebilirsiniz. Bir bölge karanlık bir lord tarafından kontrol edilebilir. Veya ziyaret etmelerini istemediğiniz alanlar, oluşturduğunuz haritalardan hariç tutulabilir. Ayrıca oyuncuların bazılarının çalınmasını da sağlayabilirsiniz. Bu onların büyük olasılıkla onları gitmelerini istediğiniz yere ulaştırır. Dahil olun, yaratıcı ve makul derecede gerçekçi. Bu sadece oyunu daha belirleyici hale getirmekle kalmaz, daha eğlenceli hale getirir. Kimse zindan ustası

ummm” dediğinde oynamak istemez … bilirsiniz … bilirsiniz … siz bir mağara buldunuz, evet. Ve mağarada … um … um … bir imp. Ummm … ne yaparsın?

Bunun yerine

Sen mağaraya gir ve onun nemi, duyuların üstesinden gelir.” Duyuyorsun. * Uzaktaki bir impanın nasıl olacağını hayal ettiğin sesin taklit edilmesi *. Oyuncu tereddütsüz saldırı yaparsa tereddüt eder. Mağara boşsa, doğrudan belirtmeyin. Bunun yerine, “Hiçbir şey görmüyorsun” deyin. Oyuncuların munchkins olmadığı, ama aslında rol yapmak istediği iyi bir oyun ustası olmak isteyeceksiniz. Ne kadar çok hazırlarsanız, oyunculara bu güveni vermek o kadar kolay olur.
Var olduğunu söyleyene kadar, ekranınızın arkasındaki o kağıda ne olduğunu kimse bilmiyor. Doğrudan okuduğunuz ya da ilerledikçe detayları değiştirdiğinizde, oyunculara söyleyeceklerini belirtmedikçe, bu şekilde olması gerektiği anlamına gelir. Bunu kendi yararınıza kullanın.
Kimle oynadığınızı düşünün. Başkalarıyla oynama şansı verilmişse, onu ele geçirmelisin. Ayrıca, en dikkatli hazırlıklarınıza rağmen işler nadiren planlandığı gibi gidecek. İnsanlarla uğraştığınız için, Rol Oynama dünyasının dışında konuşmayı bekler ve buna uygun şekilde uyum sağlayın. Oyun yarattığınız önceden planlanmış plana gitmiyorsa, orijinal fikirlerinizi mevcut oyuncuların durumuna göre yeni yollarla birleştirmeye çalışın.
Uygun oyuncuları içerir. İsteklerini asla doğrudan yerine getirme. Karakterleri kural kitabına göre tasarlanmalıdır. Tasarladığınız öyküyle iç içe geçebileceğiniz hedefler verilmelidir. Oyuncu karakterlerinin kim olduğunu unutmayın. Örnekler için, dost olmayan NPC’lerin oyuncuya en yüksek karizmaya sahip olmasını sağlayın.
Bir maceraya gitme noktası yeni şeyleri görmek ve deneyimlemek. Her konum ve etkileşime kendi lezzetini vermek için açıklamalarınız ve senaryolarınızla yaratıcı olun. Sadece çevreyi düşünmeyin; Sesini gerçekten önemsediğinizi göstermek için değiştirin. Çeşitli NPC’lerin aksanlarını çekmek de zindanınıza biraz lezzet katıyor.
Bir dünya haritası ekleyin. Muharebenin takip edilmesini kolaylaştırmak için rakamlara ve grid haritalarına sahip olmak isteyebilirsiniz. Önceden tasarlanmış zindan salonlarına bile sahip olabilirsiniz. Çizim yapmakta zorlanıyorsanız, ince motor becerilerinizi geliştirmenin yolları vardır.
Ancak, yaratıcılığınızın koşmasına izin vermeyin. Oyun dünyasında bir tutarlılık yaratmak istersiniz. Büyünün yaygın olduğu bir fantezi dünyasında gibi davrandığınız halde, yaygınlığının tutarlı olması gerekir. Çalışmanızı bu kılavuzda tutmak, ilgi çekici bir fantezi hikayesi ile her şeyin hokey ve dilsiz gibi göründüğü bir parodi arasındaki fark anlamına gelebilir.
Yüzüklerin Efendisi gibi başka bir yerde yer alan senaryolar oluşturmak için tasarlanan genişleme kitapları var. Senaryonuz iyi bilinen bir bayilikte gerçekleşirse, ana karakterleri oradan dahil etmeyin. Bunun yerine kendi makyajınızı yapın. Birisi size evren hakkında ders verirse, bunun sizin için önemli olduğunu düşündüğünüze dikkat edin. ”

Yazar: Soru & Cevap

Aşağıdaki yazı yabancı dildeki kaynağından otomatik olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yazım, imla ve gramer hataları barındırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.